Bright Dental Studio

Diş Hekimi Korkunuz Varsa...

Diş Hekimi Korkunuz Varsa...

Bazı kişilerin, sağlıklarını tehdit edici bir noktaya gelse bile diş hekimine başvurmaktan çekindiklerini belirten Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Uzmanı Dr. Dt. Ceren Saruhanoğlu, alınacak bazı önlemler ile bu korkuyu aşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Saruhanoğlu; diş hekimi korkusunun psikolojik olarak diş hekimine gitmekten korkma, hoşlanmama ve kişinin kendi iç dünyasında oluşturduğu mantık dışı korkuları içerdiğini belirtiyor. Diş hekimi fobisini ise şu şekilde açıklıyor: "Genelde yaşanan diş hekimi korkusundan farklı ve daha ciddi bir problemdir. Fobisi olan kişinin en klasik davranış biçimi olaydan sakınmaktır. Bu davranış diğer fobiler için bir çözüm gibi görünse de, sağlığımızla ilgili olan dişlerimize gerekli tedaviyi yaptırmaktan sakınmamız probleme çözüm getirmekten ziyade onu kaçınılmaz boyutlara sürükler."

Diş hekimi korkusu diğer korkular gibi yanlış öğrenmeler üzerine dayandığını belirten Saruhanoğlu, bu korkunun da tüm korkular gibi psikoterapi yaklaşımları ile tedavi edilebileceğini ifade ediyor.

Saruhanoğlu; hastalara uygulanan genel anestezi veya sedasyonla, cerrahi (diş çekimi, diş eti tedavisi, implant, kemik grefti, kemik kisti vb.) ve cerrahi olmayan (diş dolgusu, kanal tedavisi vb.) tedaviler uyguladıklarını belirterek bu yöntemleri şöye açıklıyor:

SEDASYON NEDİR?

"Bazı sedatif (diyazem benzeri), narkotik anestezik ve bazen hipnotik bir ilacın kombinasyonu ile hasta rahatlatılır ve kısa bir unutkanlık sağlanıp lokal anestezi ile hastanın diş tedavisi kısa sürede yapılabilir.

GENEL ANESTEZİ NEDİR?

Halk dilinde narkoz diye bilinen genel anestezi başlıca 3 grup ilaç kombinasyonu ile sağlanır.

  • İlaçlar yardımı ile hastanın geçici şuur kaybı,
  • Narkotik anestezikler ile hasta bilinçsiz olsa bile ağrısız bir operasyon geçirmesi,
  • Kas gevşetici ilaçlar ile vücuttaki tüm kaslar gevşetilerek rahat bir cerrahi ortam sağlanır.

Kas gevşeticilerin kullanımı ile tüm kaslar, solunumu sağlayan solunum kasları dahil olmak üzere, geçici olarak felç olur ve endotrakeal tüp dediğimiz steril olan küçük bir tüp hastanın nefes borusuna yerleştirilerek, hastanın solunumu Anestezi uzmanı kontrolünde anestezi cihazı (solunum cihazı) ile sağlanır.


Bright Dental Studio

Dr. Ceren Saruhanoğlu önderliğinde, alanlarında referans ve uzman hekimler ile deneyiminizin rahat, stressiz, sakin ve hijyenik bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.

Adres

Akasya Alışveriş Merkezi Kule Blok A1 Giriş D:80-90 Üsküdar / İstanbul

Çağrı Merkezi : 0216 771 52 59
Whatsapp : 0533 718 38 10
2020 © Tüm hakları saklıdır.