Bright Dental Studio

Diş Fobinizi Yenin

Diş Fobinizi Yenin

Bazı hastaların Diş Hastalıkları sorunlarını sağlıklarını tehdit edici bir noktaya gelse bile diş hekimine başvurmaktan çekindiklerini belirten Ağız,Diş ve Çene Sağlığı Uzmanı Dr. Dt. Ceren Saruhanoğlu alınacak bazı önlemler ile bu korkuyu aşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Diş hekimi fobisi ise genelde yaşanan diş hekimi korkusundan farklı ve daha ciddi bir problemdir. Fobisi olan kişinin en klasik davranış biçimi olaydan sakınmaktır. Bu davranış diğer fobiler için bir çözüm gibi gözükse de, sağlığımızla ilgili olan dişlerimize gerekli tedaviyi yaptırmaktan sakınmamız probleme çözüm getirmekten ziyade onu kaçınılmaz boyutlara sürükler.

Her korku gibi diş hekimi korkusu da gerçekte mantığı olmayan varsayımlara dayanır. Diş hekimi korkusu diğer korkular gibi yanlış öğrenmeler üzerine dayanır ve tüm korkular gibi psikoterapi yaklaşımları ile tedavi edilebilir.

Bunun yanı sıra genel anestezi veya sedasyon ile cerrahi (Diş Çekimi, Diş eti tedavisi , İmplant, Kemik grefti, Kemik Kisti vb.) ve cerrahi olmayan (Diş dolgusu, Kanal tedavisi vb.) tedaviler uygulanmaktadır.

Sedasyon Nedir?

Bazı Sedatif (Diyazem benzeri) , Narkotik Analjezik(Morfin benzeri) ve bazen Hipnotik bir ilacın kombinasyonu ile hasta rahatlatılır ve kısa bir unutkanlık sağlanıp Lokal Anestezi ile hastanın diş tedavisi kısa sürede yapılabilir.

Genel Anestezi nedir?

Halk dilinde Narkoz diye bilinen Genel Anestezi başlıca 3 grup ilaç kombinasyonu ile Sağlanır.

 • İlaçlar yardımı ile hastanın geçici şuur kaybı,
 • Narkotik Analjezikler (Morfin benzeri ağrı kesiciler) hasta bilinçsiz olsa bile ağrısız bir operasyon geçirmesi,
 • Kas gevşetici ilaçlar ile vücuttaki tüm kaslar gevşetilerek rahat bir cerrahi ortam sağlanır. Kas gevşeticilerin kullanımı ile tüm kaslar , solunumu sağlayan solunum kasları dahil olmak üzere, geçici olarak felç olur ve endotrakeal tüp dediğimiz steril olan küçük bir tüp hastanın nefes borusuna yerleştirilerek , hastanın solunumu Anestezi uzmanı kontrolunda anestezi cihazı (Solunum cihazı ) ile sağlanır.

Anestezi risk grupları

 1. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve Anestezi riskleri en az olan hastalar,
 2. Hafif bir rahatsızlığı olan Diyabet ve Hipertansiyon gibi, ancak hayatı fonksiyonlarını etkilememiş olan hastalar,
 3. Kalp yetmezliği, Solunum yetmezliği gibi hayatı fonksiyonları etkilenmiş ve anestezi riski yüksek olan Hastalar,
 4. İleri derecede Kalp,Karaciğer,böbrek ve solunum yetmezliği olan hastalardır.

Genel Anestezi ve sedasyon uyguladığımız hasta grupları

 1. 4 yaşından küçük çocuklar- bu grup çocukların ikna yolu ile diş tedavileri oldukça güçtür
 2. Gelişim geriliği olan çocuk veya erişkinler
 3. İleri derecede fobisi (Korku) olan erişkin hastalar
 4. Genel Anestezi gerektiren cerrahi girişimler (Kemik grefti, Kemik kisti vb.)
 5. Lokal anestezi ile tek seansta yapılması mümkün olmayan bir çok cerrahi işlemin kısa sürede (2-3 saat) genel anestezi altında yapılmasını isteyen hasta grubudur

Bright Dental Studio

Dr. Ceren Saruhanoğlu önderliğinde, alanlarında referans ve uzman hekimler ile deneyiminizin rahat, stressiz, sakin ve hijyenik bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.

Adres

Akasya Alışveriş Merkezi Kule Blok A1 Giriş D:80-90 Üsküdar / İstanbul

Çağrı Merkezi : 0216 771 52 59
Whatsapp : 0533 718 38 10
2020 © Tüm hakları saklıdır.