Dental İmplant Tedavisi Nedir?

Doğallık insanın en büyük süsüdür. Daha sağlıklı ve estetik sonuçlar için geleneksel köprü protez uygulaması ve damak protezleri yerine en doğal çözüm olan implant tedavisini tercih edebilirsiniz.

İmplant, eksik dişin yapay diş köküdür. Herhangi bir nedenle kaybettiğiniz dişin yerinin titanyum diş kökü ile eksikliğin giderilmesidir. Kişiye, dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini geri kazandırma amaçlanır. Estetik ve fonksiyonel olarak ağzınızın yapısına en uygun ve en modern tedavidir. Diş çektirmekten günümüzde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Dental implant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant, tek bir diş için yapılabileceği gibi birden fazla diş hatta tüm dişler için uygulanabilir. Dişsiz bir çene için, çene kemiğinizin izin verdiği oranda implant yapmayı öneriyoruz. Ayrıca implant kemik kaybını önlemekte de önemli rol oynar. Dişlerini kaybetmiş kişilere ikinci bir şans sunduğu gibi, sağlıklı, estetik ve doğal bir gülüş sunar. Bu sayede dilediğiniz zaman dilediğinizi yeme özgürlüğüne kavuşursunuz.

İmplant yapılırken lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturularak kısa bir sürede, basit bir cerrahi işlem ile implant yerleştirilir ve çene kemiği ile bütünleşmesi için ortalama 2 ay beklenir. Daha sonra ikinci işlem başlatılır. İmplantın üzerine konulacak diş için ölçü alınır ve ortalama 5 gün sonraki randevunuzda yeni diş yerine yerleştirilir. İmplantların temizliğinde normal dişlerinize uyguladığınız bakımdan başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Fakat uzun ömürlü ve sağlıklı olması için temizliğe dikkat etmeniz gerekir.

Bu uygulama için günümüzün gelişmiş teknolojileri ve hekimlerimizin uzmanlığı sayesinde hiçbir yaş sınırı bulunmamaktadır. Sadece kişinin büyüme ve gelişimini tamamlamış olması beklenir.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

İmplant diş tedavisi aşamaları, beş alt maddede incelenir. Diş tedavisine başlamadan önce gerekli ön tanıyı yaparız. İşleme geçmeden hemen önce de ağız hijyeninin en iyi şekilde sağlanması amaçlanır. Tedavi için ilk aşama, implantı çene kemiğine yerleştirmektir.
Titanyumdan üretilen vidalar, çeneye yerleştirip yaklaşık olarak 1 – 3 ay gibi bir süre implantın çene ile birleşmesini bekleriz. Ardından ikinci aşamaya geçeriz. İkinci aşamada titanyum vidaların üzerine diş malzemesi yerleştiririz. Uygunluğa ve hastanın talebine göre zirkonyum veya porselen dişler tasarlarız. Bu protez dişler ile öncelikli olarak yapıştırma ya da vidalama yöntemleriyle hasta üzerinde prova yapılır. Ardından implantlar tam olarak yerlerine yerleştirilerek tedavi tamamlanır. Kısaca maddelendirmek gerekir ise;

  • İlk Muayene ve Planlama
  • İmplant Operasyon Aşaması
  • İyileşme Dönemi
  • İmplantın Yerleştirilmesi
  • İmplant Üstü Protezin Yapılması

Online
Randevu Formu