Estetik Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik diş hekimliği yetişkin tüm insanlara hitap edebilen bir alandır. Diş hekimliğindeki yeni uygulamalar ile minimum invaziv teknikler sayesinde yani ufak dokunuşlarla büyük katkılar sağlanabilmektedir. Estetik diş hekimliği ile farklı çözümler oluşturmak mümkündür. Yüz estetiğinin önemli unsurlarından birisi de diş estetiğidir. İnsanların ilk karşılaşmalarında ilk etkilendikleri alan nasıl gözler ise diyaloğun başladığı ilk anda göze çarpan ise üst ön dişlerdir.

Dişler üzerindeki bazı basit uygulamalar ile ve dişin rengi ile oynayarak kalıcı çözümler sağlanabilir. Dudaklar aslında bir çerçevedir, asıl resim ise dişlerdir. Dişleri göstermenin yolu da bir çerçeve oluşturmaktır.

Kötü görünümlü düşündüğümüz dişlerle yaşamak tercihtir. Bu durumda estetik diş hekimi ile görüşebilirsiniz. “Bana olmaz, bu yaşta olur mu? Benim başka sağlık sorunlarım var bana uygulanmaz.” diye düşünmemelisiniz. Gülüş tasarımı her yaşta size hakkınız olan güzel gülümsemeyi verebilir.

Estetik Diş Tedavileri Nelerdir?

Estetik Diş Hekimliği; Bonding, Diş beyazlatma, Lamine diş, Zirkonyum diş ,İmplant ,Pembe Estetik (Diş eti estetiği), Ortodonti ve Protez diş gibi tedavileri bünyesinde toparlayan ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getiren diş hekimliği uzmanlığıdır.

En sık uygulanan estetik diş tedavileri nelerdir?

Yaprak Porselenler yaklaşık 20 yıldan bu yana estetik diş hekimliğince uygulanan bir tekniktir. Değiştirilemez diye düşündüğünüz dişlerdeki çapraşıklardan, dişler arasındaki boşluklardan veya diş rengindeki koyu görüntüden hatta gülüş esnasında fazlaca görünen diş etlerinden yeni tedavi yöntemlerinden faydalanarak sonuç alabilirsiniz. Başka birçok konuda da bu uygulama kalıcı çözümler üretebilmektedir.

Diş beyazlatma daha beyaz dişlere ulaşmanın pratik çözümüdür. Amerika’ da toplumun büyük çoğunluğunun rutin olarak yaptırdığı bir işlemdir. Bir Amerikalıdaki en belirgin özellik dişlerinin beyazlığı ve nizami bir diş estetiğine sahip olmasıdır. Bu işlem dişlere zarar vermez.

Gerçek dişin tüm özelliklerini taklit edebilen zirkonyum porselen diş kaplamalar ile doğal dişiniz gibi dişler yapmak mümkün. Diş etleriyle dost ve komşu dişlerinize zarar vermeyen kendisiyle ve etraf dokular ile barışık protezler artık mümkün. Zirkonyum dişlerdeki çeşitlilik çok kafa karıştırıcı olsa da genel olarak başarıları çok fazladır. Cam seramikler ise yeni jenerasyon dişlerdir. Güçlendirilmiş camsı seramiklerdir. Dişlerin doğal özelliklerini ve karakterlerini barındırır, kırılmaya karşı da dirençlidir. Cam seramikler ile dişlerinize hiç dokunmadan ya da sadece ön yüzeyine minimal dokunuşlar yaparak laminate veneerler yapmak mümkündür.

Gülüş Tasarımı Nedir? Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin, hastaların yüz şekilleri ve talepleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.

Gülüş tasarımında;

 -Dudak seviyesi

– Dişlerin boyutları

– Diş eti seviyesi

– Diş rengi

– Diş dizilimi

– Gülme hattı

– Gülüş pozisyonunda dudak ve dişlerin uyumu gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu, estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.

Gülüş tasarımında diş eti estetiği (pembe estetik) ve diş estetiği (beyaz estetik) ayrı ayrı değerlendirilir.

Online
Randevu Formu