Telsiz ortodonti tedavi, dijital ortodontik tedavi teknolojisi kullanılarak dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerin düzeltilmesi tedavisidir. Telsiz ortodontik tedavinin en çok tercih edilmesinin nedeni diş teli kullanmadan şeffaf plaklar ile yapılmasıdır. Bu plaklar günlük yaşantınızı etkilemez, şeffaf oldukları için ağız içinde belli olmazlar. Şeffaf plaklar yemek yerken veya bir şey içerken çıkartılabilir yine özel günlerinizde çıkartıp anın tadını çıkarabilirsiniz. Bu tedavi tüm bireylere; çocuklara, gençlere ve yetişkinlere uygulanabilir.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Eder?

  • Şeffaf plaklar, dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde üretilir.
  • Her bir plak 0.05 mm’lik hareket yaratır.
  • Plaklar 10 ya da 15 gün boyunca takılır ve devamında bir sonraki plağa geçilir.

Şeffaf Plaklar Nasıl Üretilir?

Hekiminiz ağız içinden ölçü alır. Bu ölçü CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretilir. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonucu üç boyutlu olarak görüntülenebilir yani tedaviye başlamadan bittiği zaman nasıl bir sonuca ulaşacağınızı görebilirsiniz. Ayrıca tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

Telsiz Ortodontik (invisalign) tedavisi nasıl uygulanır?

Telsiz ortodontik tedavi sürecinin başlayabilmesi için hastanın herhangi bir diş ya da diş eti sorunu olmaması gerekir. Bu nedenle tedavi öncesinde diş hekimi muayenesinden geçilmeli, varsa çürüklerin ve diş taşlarının tedavisi yapılmalıdır. Telsiz ortodontik tedavinin ilk aşamasında, röntgen ve tarama yoluyla hastaların diş ölçüleri ve fotoğrafları alınır. Elde edilen bulgular doğrultusunda tedavi süreci planlanır.

Şeffaf plaklar üretildikten sonra set halinde diş hekimine gönderilir ve hastaya uygulanır. Şeffaf plakları hangi sırayla ve ne sıklıkla takmanız gerektiği, diş hekiminiz tarafından size detaylı olarak aktarılacaktır. Tedavi boyunca diş hekiminizin belirlediği rutin kontrolleri aksatmamalı, plaklarınızın temizliğini yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Online
Randevu Formu