Çocuk Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Eğitim ve öğretim ailede başlar. Çocuklar anne-babalarını taklit ederler. Çocuklarımızın küçük yaşlarda öğrenmeye daha açık olduğu birçok makalede yazılmış, deneylerle test edilip tasdiklenmiştir. Bu yüzden çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmalıyız.

İlk olarak bebeğinizin ağzının içini yemeklerden sonra, temiz bezle silmekle başlayabilirsiniz. Bu bilinçaltlarında temizliğin getirdiği rahatlama ve ferahlık duygusunu arttıracaktır.

Çürüksüz bir çocukluk dönemi için, evde devam eden diş temizliğinin ucuz ve basit diğer yöntemi ise, 6. aydan itibaren ilk dişler çıktığında parmak fırçaları ile diş yüzeylerini temizlemektir. Süt dişlerinin önemi çocuğunuz için büyüktür. Çiğnemeyi sağlar, konuşmasını geliştirmede yardımcıdır.

1 yaşından itibaren çocuğunuzun, ağız ve diş muayenesinin düzenli yaptırılması, ailede ve çocukta farkındalık yaratarak ağız içindeki problemlerin büyümesini engeller. Bu sebeple, çocuğunuzla birlikte Pedodonti (Çocuk dişleri) bölümümüze uğrayıp, çocuğunuzun ağız ve diş kontrollerinin yapılmasını kesinlikle öneriyoruz.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti bölümü, doğumdan ergenlik çağına kadar olan süreçte ağız ve diş sağlığını kontrol ve takip eden diş anabilim dalıdır. 0-14 yaş arası bebek, çocuk ve gençlerin fiziksel-duygusal gelişimlerine göre doğru psikolojik yaklaşım ile tam ağız muayenelerini ve her türlü tedaviyi gerçekleştirir. Ayrıca, çocuk diş hekimleri, çocuğun diş ve yaş gelişimine göre doğru zamanda koruyucu uygulayarak çocukların ağız ve diş sağlıklarını olduğu kadar genel sağlıklarını da önemli derecede etkileyen çürükleri engellemiş olurlar.

Çocuğunuzun diş muayenesini pedodonti uzmanın gerçekleştirmesi, ileride oluşabilecek diş hekimi korkusunu minimuma indirir. Daha uyumlu ve diş sağlığı hakkında bilinçli bir birey olmasına katkı sağlar. Çünkü hekimlerimiz önce çocuğunuzun sevgisini ve güvenini kazanmayı hedefler. Daha sonrasında kolaydan zora doğru tedavi sürecini ağrısız bir biçimde gerçekleştirmeyi amaçlar.

Diş çıkarma anlarından, diş bakımlarına ve diş çürüklerinden, diş çekme maceralarına kadar çocuklarımızın yanındayız. Bu süreçte hep onlarla birlikte olmayı, onlara destek olmayı istiyoruz. Anne, baba şefkatiyle…

Çocuk Diş Hekimliği Hangi Tedavileri İçerir?

  • Çocuk Diş Tedavileri
  • Bebek Diş Tedavileri
  • Süt Diş Tedavileri
  • Koruyucu Diş Uygulamaları
  • Fissür ve Flour Uygulamaları
  • Yer Tutucular
  • Çocuklarda Kanal ve Çürük Tedavisi

Çocuk Diş Hekimliği uygulamaları nelerdir?

Pedodontistler hem tedavi süreçlerinde hem de rutin kontrollerde çocukların dental fobi geliştirmemeleri adına süreci oyunlaştırır. Çocuk diş hekimliği uygulamaları kapsamında, çocuklar ve ebeveynler ağız hijyeni konusunda bilinçlendirilir. Çocukların çene ve diş gelişimi süreçleri pedodontistler tarafından takip edilir. İhtiyaç duyulduğu takdirde koruyucu ortodontik tedaviler; çürük, dolgu ve kanal tedavileri, ampütasyon işlemleri ve diş çekimi uygulanır. Sistemik hastalıkları ya da engelleri nedeniyle özel bakıma ihtiyaç duyan tüm çocukların dental tedavileri de pedodonti dalının alanına girer.

Online
Randevu Formu